| Brand: | Samsung |
| Model: | T639 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 38 x 17 mm (3.70 x 1.50 x 0.67 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Red, Green, Blue, Cyan |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |