| Brand: | Samsung |
| Model: | T401G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 13.9 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~134 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 111.8 x 50.8 x 17.8 mm (4.40 x 2.0 x 0.70 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |