| Brand: | Samsung |
| Model: | T400 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 144 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 80 x 42 x 21 mm (3.15 x 1.65 x 0.83 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |