| Brand: | Samsung |
| Model: | T249 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 176x144@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 99 x 48 x 15 mm (3.90 x 1.89 x 0.59 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~108 USD |