| Brand: | Samsung |
| Model: | T109 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.85 inches, 10.8 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~111 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 45 x 20 mm (3.50 x 1.77 x 0.79 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black and Green |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |