| Brand: | Samsung |
| Model: | Serene |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 64.7 x 69.7 x 23.9 mm (2.55 x 2.74 x 0.94 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |