| Brand: | Samsung |
| Model: | Serenata |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.26 inches, 16.5 cm2 |
| Resolution: | 240 x 240 pixels, 1:1 ratio (~150 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 109.5 x 63 x 19.7 mm (4.31 x 2.48 x 0.78 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~1080 USD |