| Brand: | Samsung |
| Model: | S8500 Wave |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.3 inches, 31.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~283 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Hummingbird |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Bada, upgradable to 2.0, TouchWiz UI 3 |
| Dimensions: | 118 x 56 x 10.9 mm (4.65 x 2.20 x 0.43 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Ebony Gray |
| Usd: | ~173 USD |