| Brand: | Samsung |
| Model: | S8000 Jet |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.1 inches, 27.4 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~301 ppi density) |
| Technology: | AMOLED resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM6246 |
| Cpu: | 800 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108.8 x 53.5 x 11.9 mm (4.28 x 2.11 x 0.47 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Mystic Purple |
| Usd: | ~130 USD |