| Brand: | Samsung |
| Model: | S7550 Blue Earth |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1080 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108 x 53.6 x 14.2 mm (4.25 x 2.11 x 0.56 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Blue |
| Usd: | ~119 USD |