| Brand: | Samsung |
| Model: | S7230E Wave 723 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | bada OS |
| Dimensions: | 109.5 x 53.9 x 11.8 mm (4.31 x 2.12 x 0.46 in) |
| Weight: | 113.8 g / 99.5 g (3.99 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White/La Fleur edition |
| Usd: | ~140 USD |