| Brand: | Samsung |
| Model: | S720i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 96.5 x 46 x 17.7 mm (3.80 x 1.81 x 0.70 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Anthracite |