| Brand: | Samsung |
| Model: | S5690 Galaxy Xcover |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.65 inches, 39.7 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~158 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 800 MHz Marvell MG2 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 121.5 x 65.9 x 12 mm (4.78 x 2.59 x 0.47 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~97 USD |