| Brand: | Samsung |
| Model: | S5620 Monte |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | CIF |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 108.8 x 53.7 x 12.4 mm (4.28 x 2.11 x 0.49 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |