| Brand: | Samsung |
| Model: | S5611 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Selfie Specs: | No |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 460 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 118.9 x 49.7 x 12.9 mm (4.68 x 1.96 x 0.51 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | White, Gray, Dark blue |
| Usd: | ~76 USD |