| Brand: | Samsung |
| Model: | S5550 Shark 2 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 960 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 101.8 x 48.7 x 14.8 mm (4.01 x 1.92 x 0.58 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Pink |
| Usd: | ~140 USD |