| Brand: | Samsung |
| Model: | S5510 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.1 inches, 13.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~190 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | CIF |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 93.8 x 46.6 x 16.7 mm (3.69 x 1.83 x 0.66 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Noir Black, Ruby Red |
| Usd: | ~119 USD |