| Brand: | Samsung |
| Model: | S5050 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 49 x 14.9 mm (4.13 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~130 USD |