| Brand: | Samsung |
| Model: | S3850 Corby II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 31.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | TouchWiz UI |
| Dimensions: | 109.9 x 60.6 x 11.7 mm (4.33 x 2.39 x 0.46 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Yellow/Black, White, Pink |
| Usd: | ~86 USD |