| Brand: | Samsung |
| Model: | Rugby Smart I847 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Cpu: | 1.4 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 122.4 x 65.9 x 12.2 mm (4.82 x 2.59 x 0.48 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810F compliant |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~184 USD |