| Brand: | Samsung |
| Model: | R910 Galaxy Indulge |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 132 x 61 x 15 mm (5.20 x 2.40 x 0.59 in) |
| Weight: | 152 g (5.36 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~140 USD |