| Brand: | Samsung |
| Model: | R900 Craft |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.3 inches, 31.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~283 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 114.3 x 55.9 x 11.9 mm (4.5 x 2.20 x 0.47 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |