| Brand: | Samsung |
| Model: | R860 Caliber |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.6 inches, 19.2 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1080 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116 x 57 x 12 mm (4.57 x 2.24 x 0.47 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |