| Brand: | Samsung |
| Model: | R380 Freeform III |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 320 pixels, 3:2 ratio (~240 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 112 x 61 x 11 mm (4.41 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~86 USD |