| Brand: | Samsung |
| Model: | Q105 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 6 lines, 1:1 ratio |
| Technology: | Grayscale graphic, 4 shades |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 112 x 42 x 18.5 mm (4.41 x 1.65 x 0.73 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Dark Gray, Green, Wine Red |