| Brand: | Samsung |
| Model: | Propel Pro |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.55 inches, 21.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~177 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 528 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Dimensions: | 99 x 60 x 15 mm (3.90 x 2.36 x 0.59 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Build: | Trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Grey |
| Usd: | ~86 USD |