| Brand: | Samsung |
| Model: | P7500 Galaxy Tab 10.1 3G |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | PLS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 3.1 (Honeycomb), TouchWiz UI |
| Dimensions: | 256.7 x 175.3 x 8.6 mm (10.11 x 6.90 x 0.34 in) |
| Weight: | 565 g (1.25 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 (TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~400 USD |