| Brand: | Samsung |
| Model: | P705 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 92 x 51 x 26.4 mm (3.62 x 2.01 x 1.04 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |