| Brand: | Samsung |
| Model: | P6800 Galaxy Tab 7.7 |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 7.7 inches, 171.9 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Exynos |
| Cpu: | Dual-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.2 (Honeycomb), TouchWiz UX UI |
| Dimensions: | 196.7 x 133 x 7.9 mm (7.74 x 5.24 x 0.31 in) |
| Weight: | 340 g (11.99 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 (TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |