| Brand: | Samsung |
| Model: | P300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 220 x 176 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 86 x 54 x 8.9 mm (3.39 x 2.13 x 0.35 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |