| Brand: | Samsung |
| Model: | P180 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 97 x 47 x 19.9 mm (3.82 x 1.85 x 0.78 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Brown |
| Price | |
| Usd: | ~97 USD |