| Brand: | Samsung |
| Model: | P1000 Galaxy Tab |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Hummingbird |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread), TouchWiz UI |
| Dimensions: | 190.1 x 120.5 x 12 mm (7.48 x 4.74 x 0.47 in) |
| Weight: | 380 g (13.40 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black and Grey |
| Usd: | ~162 USD |