| Brand: | Samsung |
| Model: | Omnia M S7530 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | w480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | w480p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 121.6 x 64.1 x 10.5 mm (4.79 x 2.52 x 0.41 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |