| Brand: | Samsung |
| Model: | Metro E2202 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | CIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 110.7 x 46 x 14.3 mm (4.36 x 1.81 x 0.56 in) |
| Weight: | 78.2 g (2.75 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~32 USD |