| Brand: | Samsung |
| Model: | Metro 360 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 240p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 240p@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 312 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 117.3 x 49.5 x 11.4 mm (4.62 x 1.95 x 0.45 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Brown |
| Usd: | ~54 USD |