| Brand: | Samsung |
| Model: | Metro 312 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Main Video: | QCIF@15ps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15ps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 208 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 112.7 x 46.4 x 13.1 mm (4.44 x 1.83 x 0.52 in) |
| Weight: | 74 g (2.61 oz) |
| Sim: | Dual SIM, (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | White |