| Brand: | Samsung |
| Model: | M190S Galaxy S Hoppin |
| Release Date: | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 2.2 |
| Dimensions: | 122.4 x 64 x 10.9 mm (4.82 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Titanium Grey, Cream White |