| Brand: | Samsung |
| Model: | I9502 Galaxy S4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/3.1", 1.14µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.4, 31mm (standard) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) (market dependent) |
| Chipset: | Exynos 5410 Octa (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A15 & 4x1.2 GHz Cortex-A7) |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), TouchWiz UI |
| Dimensions: | 136.6 x 69.8 x 7.9 mm (5.38 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight: | 132 g (4.66 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
| Colors: | White Frost, Black Mist |
| Usd: | ~497 USD |