| Brand: | Samsung |
| Model: | I9500 Fraser |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.65 inches, 59.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Exynos C210 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Tizen 1.0 OS |
| Dimensions: | 153.9 x 76.4 x 14.8 mm (6.06 x 3.01 x 0.58 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |