| Brand: | Samsung |
| Model: | I9295 Galaxy S4 Active |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| Cpu: | Quad-core 1.9 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop), TouchWiz UI |
| Dimensions: | 139.7 x 71.3 x 9.1 mm (5.5 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight: | 153 g (5.40 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture |
| Colors: | Urban Grey, Dive Blue, Orange Flare |
| Usd: | ~335 USD |