| Brand: | Samsung |
| Model: | I929 Galaxy S II Duos |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.52 inches, 58.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~206 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.6, 1/3.2", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 129.8 x 68.9 x 9.7 mm (5.11 x 2.71 x 0.38 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, aptX |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~205 USD |