| Brand: | Samsung |
| Model: | i927 Captivate Glide |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 124 x 64 x 13 mm (4.88 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |