| Brand: | Samsung |
| Model: | I9230 Galaxy Golden |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 1.9 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Capacity: | 1820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930AB Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 5GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 118 x 59.5 x 15.8 mm (4.65 x 2.34 x 0.62 in) |
| Weight: | 179 g (6.31 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black and Gold |
| Usd: | ~637 USD |