| Brand: | Samsung |
| Model: | I9105 Galaxy S II Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.6, 1/3.2", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Broadcom BC28155 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Gpu: | Broadcom VideoCore IV |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean), TouchWiz UI 5 |
| Dimensions: | 125.3 x 66.1 x 8.5 mm (4.93 x 2.60 x 0.33 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DPR, aptX |
| Nfc: | Yes (I9105P model only) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Chic White, Dark Blue |
| Usd: | ~227 USD |