| Brand: | Samsung |
| Model: | i907 Epix |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.5 inches, 20.2 cm2 |
| Resolution: | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~181 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 624 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 116 x 61 x 13 mm (4.57 x 2.40 x 0.51 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |