| Brand: | Samsung |
| Model: | I9010 Galaxy S Giorgio Armani |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Hummingbird |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 122.5 x 64.2 x 9.9 mm (4.82 x 2.53 x 0.39 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |