| Brand: | Samsung |
| Model: | I9001 Galaxy S Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.4 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), TouchWiz UI 3 |
| Dimensions: | 122.4 x 64.2 x 9.9 mm (4.82 x 2.53 x 0.39 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, aptX |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~248 USD |