| Brand: | Samsung |
| Model: | i8910 Omnia HD |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~198 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@24fps |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | 720p@24fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.4 Series 60 rel. 5 |
| Dimensions: | 123 x 58 x 12.9 mm (4.84 x 2.28 x 0.51 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Champagne Gold, Luxury Brown |
| Usd: | ~162 USD |