| Brand: | Samsung |
| Model: | I8530 Galaxy Beam |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | NovaThor U8500 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread), upgradable to 4.1 (Jelly Bean), TouchWiz UI 4 |
| Dimensions: | 124 x 64.2 x 12.5 mm (4.88 x 2.53 x 0.49 in) |
| Weight: | 145.3 g (5.11 oz) |
| Build: | Built-in nHD projector |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~259 USD |