| Brand: | Samsung |
| Model: | I8520 Galaxy Beam |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 720 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 123 x 59.8 x 14.9 mm (4.84 x 2.35 x 0.59 in) |
| Weight: | 156g (5.50 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~281 USD |